روستای درزیكلای آخوند بابا (بابل)
زادگاه شهیدان والامقام برادران خیرالله و حسین تقی زاده ، رمضان خالقی و سردار مصطفی صالحی
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


روستای زیبای درزیكلای آخوند بابا در جنوب بابل واقع شده است از شمال به روستای دونه سر از غرب به روستای معلم كلا، از جنوب به روستای گلچوب و از شرق به دو روستای كاسمانكلا و بنگر كلا محدود می باشد. مسیر اصلی ایاب و ذهاب مردم شریف این روستا به شهرستان بابل، از جاده معروف به پهلوان حبیبی است. جاده ارتباطی این روستا به روستاهای معلم كلا و قمی كلا آسفالت است.
از بناهای مشهور روستا سقاخانه و تكیه قدیمی و مقبره درویش قاسم است.
شغل مردم بیشتر كشاورزی و باغداری می باشد. این روستا دارای بازار هفتگی سه شنبه بازار است كه مردم مایحتاج خود را از این بازار تأمین می كنند و یا در روز شنبه به گتاب می روند و از شنبه بازار آن خریدهای خود را انجام می دهند. رودخانه متالون در شرق این روستا واقع شده است و از جمله رودخانه های فصلی می باشد.
مردم ولایتمدار این روستا، چند شهید والامقام به این نظام و انقلاب تقدیم نموده اند.
هدف از طراحی این وبلاگ، فرهنگی است. تلاش خواهد شد كه از شهدا، ایثارگران، آداب و رسوم، بزرگان و عالمان دین و اخلاق و خاطرات زیبای این روستا به كمك فرهیختگان خوب روستا مطالبی سودمند درج شود.
دیار و زادگاه زیبای مادر عزیزمان را دوست می داریم و عاشقش می باشیم و برای سربلندی آن دعا می كنیم.
این وبلاگ را تقدیم می کنیم به روح بلند مادر عزیزمان و تمامی مادران درزیکلایی و به روان پاکشان درود و سلام می فرستیم بخاطر تمام زحماتی را که برای تربیت فرزندان این آب و خاک تحمل کردند و آنان را با تمام وجودشان پروراندند.

مدیر وبلاگ :حسین عزیزپور معلم

گویند: جوانی بود در یکی از بلاد، که در روستا زندگی می کرد، در کار زراعت و کشاورزی به پدر و مادر پیر خود کمک می رساند. روزی به سرش می زند که به پایتخت برود و کار پردرآمدتر پیدا کند. ولی از بد حادثه گرفتار رفیقان بد می شود وبه کار یافتن گنج می رود روزی که عده ای را به خاطر غارت دفینه ها دستگیر می کنند همه ی آن نارفیقان، یکصدا نام او را به زبان می آورند و او را متهم می کنند که فلانی روستازاده همه ی گنج ها را از ما ربوده و سرمان را بی کلاه کرده. مأموران به دنبال جوان ساده دل روستایی می روند؛ او را دستگیر می کنند و به زندانش می اندازند.

                          

خبر زندانی شدن جوان بی گناه به پدر می رسد. پدر نامه ای به پسر جویای مال و نام خود می نویسد: «که چرا مرا تنها گذاشتی؟ چرا رفتی؟ این زمین مانده و من و مادر پیرت. زمین باید شخم شود و کسی را نداریم. چرا رفتی؟ چرا خلاف کردی؟ و چراهای دیگر ...» پسر جوان در جواب نامه می نویسد: « ... پدرجان! نگران نباش همه چیز درست می شود. خدا همه چیز را ردیف می کند و من گنج ها را در داخل همان زمین دفن کردم و شبانه به شهر غریب برگشتم.» مأموران زندان که نامه را قبل از ارسال به خانواده اش باز می کنند و بررسی می کنند، متوجه محل گنج می شوند. دست به کار می شوند و برای پیدا کردن آن گنج به آن روستا می روند و با وسایل آن زمان، تمام زمینشان را برای یافتن گنج دفن شده شخم می زنند ولی اثری از گنج پیدا نمی کنند.

نوع مطلب : مناسبت ها، 
برچسب ها : همه چیز درست می شود،
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 24 آبان 1394

ضرب المثل محلی: «کره اسب به میدون گد بونه وچه به برمه»

: کره ی اسب در میدان بزرگ می شود و بچه هم با گریه کردن.

                        

کاربرد: در زمانی این مثل را به کار می برند که پدر و مادری به خاطر گریه ی زیاد بچه اعتراض می کنند و کلی گله و شکایت از دست روز و روزگار که: « ای خدا! چرا این کودک اینقدر گریه و ... می کند؟»

نوزادان و کودکان با گریه کردن نیازهای خود را به اطرافیان به خصوص به مادر اطلاع می دهند و گریه کردن نوزادان و کودکان خود یک نوع ورزش است با دست و پا زدن نوزدان و کودکان موجب رشد آنان هم می شود.

نوع مطلب : ضرب المثل های محلی، 
برچسب ها : ضرب المثل محلی: «اسب کره به میدون گد بونه وچه به برمه»،
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 20 آبان 1394

این همایش در عصر روز شنبه 16 آبان 94جهت بررسی ابعاد شخصیتی چهارمین خیّر برتر جهان زنده یاد سید حسین فلاح نوشیروانی و تأثیر آن در رشد و توسعه ی شهر بابل با حضور مسئولین شهرستانی در سالن اجتماعات دانشگاه صنعتی نوشیروانی برگزار شد. سخنرانان در پنلی به ابعاد شخصیت این خیّر ارزنده ایران و جهان پرداختند و تأکید کردند که باید مسئولین روزی را در تقویم کشور به عنوان روز خیّرین نامگذاری نمایند و نیز تمثال زنده یاد نوشیروانی هم در میدان ورودی شهر بابل نصب گردد تا شهری که به عنوان توریستی مشهور است این الگوی حسنه به مردم معرفی گردد تا انسان ها در زندگی خود چنین افراد نیک اندیش را سرلوحه قرار دهند.

                               

زنده یاد سید حسین فلاح نوشیروانی در سال 1281 ه.ش در روستای نوشیروانکلا بابل در یک خانواده سادات و مذهبی دیده به جهان گشود وی پس از طی دوران پر فراز و نشیب به یک تاجر بزرگ آهن در تهران تبدیل شد. او بیشتر دارایی های خود را براساس نوشته هایش صرف عمران و آبادی به ویژه در شهرستان بابل نمود. او در اسفند 1350بر اثر عارضه ی قلبی در تهران درگذشت و بنا بر وصیتش در محوطه ی مسجد روستای نوشیروانکلا به خاک سپرده شد.

این مرد بزرگ وصیت کرده بود در مراسم ختمش از اسراف و خرج های زاید بپرهیزند و برایش مثل تمامی اهالی روستا مراسم بگیرند. در روز تشییع جنازه اش قرار بود به بابل منتقل شود و از امامزاده قاسم(ع) تا روستایش تشییع نمایند که باران بسیار شدیدی در منطقه می بارید که مسئولین برگزاری مراسم از انتقال آن از جاده ی قدیم آمل به بابل به امامزاده قاسم(ع) خودداری کرده و مستقیم به روستایش انتقال می دهند تا مردم و مشتاقان این مرحوم دچار مشکلات نشوند. بلندگوی امامزاده در بابل اعلام می کرد که به علت بارندگی تشییع جنازه در روستای نوشیروانکلا برگزار می گردد و کسانی که وسیله ی نقلیه در اختیار دارند به آنجا بروند.

روحش شاد و راهش پررهرو بادادامه مطلب


نوع مطلب : اخبار روستا و منطقه، چهره های ماندگار، 
برچسب ها : به مناسبت یکصد و سیزدهمین سالروز چهارمین خیّر برتر جهان زنده یاد نوشیروانی،
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 17 آبان 1394

اولین دوره مسابقات کشتی سنتی لوچو گرامیداشت یاد و خاطره  پهلوان زنده یاد حاج دلاور زرین کمر از پهلوانان نامی مازندران در  روز جمعه تاریخ 94/8/15درزمین ورزشی  روستای الله رودبار بابل برگزار می گردد. در صورت بارندگی و نامساعد بودن هوا این مسابقات در سالن ورزشی سرپوشیده اله رودبار برگزار می گردد.


نوع مطلب : اخبار روستا و منطقه، 
برچسب ها : برگزاری مسابقات کشتی سنتی لوچو در الله رودبار (اطلاعیه)،
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 13 آبان 1394

 دبیرکل خانه کشاورز:

امیدواریم کشاورزان هم از سرمایه آزاد شده رفع تحریم ها بهره مند شوند.

                         

دبیر کل خانه کشاورز با اشاره به فضای خوب ایجاد شده با موضوع برجام گفت: امیدواریم کشاورزان نیز بتوانند برای رونق بخش کشاورزی از سرمایه های آزاد شده و امتیازات رفع تحریم ها در جهت استفاده از فن آوری های نو در بذر ،کود، سم و ... بهره مند شوند .

به گزارش صبای سلامت ، عیسی کلانتری دبیرکل خانه کشاورز در نشست شورای مرکزی خانه کشاورز ضمن اظهار امیدواری از بارندگی های اخیر بیان داشت: بارندگی های اخیر رضایت کشاورزان و مدیران وزارت نیرو را جلب و امیدواریم سال زراعی باغی خوبی داشته باشیم.

کلانتری همچنین با اعلام اینکه بخش کشاورزی به دلیل حداقل وابستگی نسبی خارجی و ارزی، خسارات را از تحریم ها تحمل کرده است، ولی به شدت نیازمند ورود تکنولوژی های نو می باشد تاکید کرد: کشاورزان ما نباید از نتیجه تحقیقات غنی کشورهای توسعه یافته که ما به راحتی قادر به دستیابی به آنها نیستیم، محروم شوند .

وی با انتقاد از برنامه ریزی برای توسعه بخش کشاورزی بطوری که تصور می شود روی منابع عظیم آب نشسته ایم ، بیان داشت:  بر اساس بررسی های میدانی در بعضی از دشت های کشور تا کنون تا ۵۰٪ بیش از نیاز گیاه آب رها کرده ایم و با عدم رعایت قوانین تبخیر و تعرق در مصرف آب در این دشت ها ، محصول کاهش داشته است.

دبیرکل خانه کشاورز از دست اندرکاران دولتی خواست مصرف آب با توجه به شدت تبخیر و تعرق و بهره وری بیشتر در دستور کار قرار گیرد تا انشااله طی یک برنامه بیست ساله وضع ذخایر آبی کشور از حالت بحران خارج شده و از همین رهگذر شاهد رونق بخش کشاورزی علمی باشیم.

نوع مطلب : اخبار روستا و منطقه، 
برچسب ها : امید کشاورزان به سرمایه آزاد شده،
لینک های مرتبط : صبای سلامت،
          
سه شنبه 12 آبان 1394
باخبر شدیم که مادری مهربان و زجر کشیده از دیارمان رخت بربست و به جهان باقی شتافت.
درگذشت مادری دلسوز شادروان مرحومه مشهدی آذر نقدی را به فرزندان و نوه ها و برادران و خواهران و تمامی مردم شریف و داغدار روستای درزیکلا تسلیت عرض می نماییم.از خداوند منان برای این مادرگرامی، غفران الهی و علو درجات و برای بازماندگانش صبری جزیل آرزو می کنیم.
نوع مطلب : مناسبت ها، 
برچسب ها : درگذشت مادری مهربان،
لینک های مرتبط :
          
شنبه 9 آبان 1394


شعر بهداشتی

  بهداشت محیط اگر رعایت گردد                       پاکی ز برای همه عادت گردد

 با سبزه و گل و همت اهل زمین                        اندیشه آدمی سلامت گردد

  ------

 بهداشت محیط کار و رفتار                               دارد به جهان بسی خریدار

 آنان که جز آن رهی نپویند                               جان و تنشان مباد بیمار

  -------

 بهداشت محیط خلق ایران                              با وحدت ما شده نمایان

 پیشگیری ز درد و ناخوشی هاست                 این حافظ جسم و جان انسان

  -------

 طبیعت سالم و پاکش قشنگ است            بشر با قهر آن در حال جنگ است.

 ز جان  از بهر حفظ آن بکوشیم                 کز آن غافل شدن بسیار ننگ است.

  --------

 فضای زندگی گر پاک باشد                          در آن نسل بشر چالاک باشد

 کسی کو میهنش را دوست دارد                 سزد در حفظ آن بی باک باشد


نوع مطلب : اخبار روستا و منطقه، 
برچسب ها : هشدارهای بهداشتی از منظر روستای همجوار،
لینک های مرتبط : سایت بهداشت محیط ایران،
          
شنبه 9 آبان 1394

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic